արտահայտությունների գիրք

hy հրամայական 2   »   fi Imperatiivi 2

90 [իննսուն]

հրամայական 2

հրամայական 2

90 [yhdeksänkymmentä]

Imperatiivi 2

Ընտրեք, թե ինչպես եք ցանկանում տեսնել թարգմանությունը.   
Armenian Finnish Խաղալ Ավելին
Սափրվի´ր: A---pa---s-! A__ p_______ A-a p-r-a-i- ------------ Aja partasi! 0
Լվացվի´ր: P-se-dy! P_______ P-s-y-y- -------- Peseydy! 0
Սանրվի´ր: Kam-----i----s-! K_____ h________ K-m-a- h-u-s-s-! ---------------- Kampaa hiuksesi! 0
Զանգի´ր: Զանգե´ք: S-i-a! S--tta---! S_____ S_________ S-i-a- S-i-t-k-a- ----------------- Soita! Soittakaa! 0
Բռնի´ր: Բռնե´ք: Al-ita! A--itt-kaa! A______ A__________ A-o-t-! A-o-t-a-a-! ------------------- Aloita! Aloittakaa! 0
Վերջացրու´: Վերջացրե´ք: L-p-ta!--o--t-a-aa! L______ L__________ L-p-t-! L-p-t-a-a-! ------------------- Lopeta! Lopettakaa! 0
Թո´ղ: Թողե´ք: A-n- --la!---t---a --la! A___ o____ A______ o____ A-n- o-l-! A-t-k-a o-l-! ------------------------ Anna olla! Antakaa olla! 0
Ասա´: Ասե´ք: Sa-o --- -a-o--a s-! S___ s__ S______ s__ S-n- s-! S-n-k-a s-! -------------------- Sano se! Sanokaa se! 0
Գնի´ր: Գնե´ք: O-t- -e!--st---a -e! O___ s__ O______ s__ O-t- s-! O-t-k-a s-! -------------------- Osta se! Ostakaa se! 0
Մի´ եղիր անազնիվ: Äl----e -ki-- -p-rehe---n-n! Ä__ o__ i____ e_____________ Ä-ä o-e i-i-ä e-ä-e-e-l-n-n- ---------------------------- Älä ole ikinä epärehellinen! 0
Մի´ եղիր անվայել: Älä ol--i-i-- rö-hk-ä! Ä__ o__ i____ r_______ Ä-ä o-e i-i-ä r-y-k-ä- ---------------------- Älä ole ikinä röyhkeä! 0
Մի´ եղիր անհարգալի: Ä-ä ----iki-- --ä-stä----i---! Ä__ o__ i____ e_______________ Ä-ä o-e i-i-ä e-ä-s-ä-ä-l-n-n- ------------------------------ Älä ole ikinä epäystävällinen! 0
Եղի´ր միշտ ազնիվ: O-e -i-a-r-he-li---! O__ a___ r__________ O-e a-n- r-h-l-i-e-! -------------------- Ole aina rehellinen! 0
Եղի´ր միշտ ազնիվ: Ol- -ina --ka--! O__ a___ m______ O-e a-n- m-k-v-! ---------------- Ole aina mukava! 0
Եղի´ր միշտ քաղաքավարի: Ol- ai---k------as! O__ a___ k_________ O-e a-n- k-h-e-i-s- ------------------- Ole aina kohtelias! 0
Ապահով տուն հասե´ք: Pää--ää-hy--- -o----! P______ h____ k______ P-ä-k-ä h-v-n k-t-i-! --------------------- Pääskää hyvin kotiin! 0
Հոգ տար ինքդ քեզ համար: P-täkä---uo-ta it--s-än--! P______ h_____ i__________ P-t-k-ä h-o-t- i-s-s-ä-n-! -------------------------- Pitäkää huolta itsestänne! 0
Այցելե´ք մեզ ևս մեկ անգամ: Tulk-- --h-- -aas----mä-n! T_____ k____ t___ k_______ T-l-a- k-h-a t-a- k-y-ä-n- -------------------------- Tulkaa kohta taas käymään! 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -